Rozprawka interpretacyjną cke

Pobierz

Arkusz egzaminacyjny z polskiego na poziomie rozszerzonym CKE ma .1.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Interpretacja wiersza na maturze.. W tym przypadku zadaniem ucznia jest odpowiedzenie na kultowe już pytania "Co autor miał na myśli?. Jeden z nich należy opracować w formie rozprawki .W miejsce wypracowania analityczno-interpretacyjnego w związku z tekstem literackim (ze starej formuły egzaminu) pojawiają się dwa zadania do wyboru: rozprawka problemowa lub interpretacja utworu lirycznego.Rozprawka Jest to forma wypowiedzi, w której piszący stara się odnieść do podanego tematu i przedstawić swoje stanowisko.W drugiej części do zdobycia za wypracowanie jest 50 punktów.. Wybiera spośród dwóch tematów.. - oddaje przebieg rozumowania.. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.Matura 2018 rozprawka interpretacja porównawcza.. Matura 2021: język .Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.. Matura Matma 2017 MATEMATYKA MATURA 2017 W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć.. Opublikowaliśmy go w materiale.. 2 kwietnia CKE na swojej stronie internetowej opublikowała arkusze, a uczniowie mogli pobrać testy i potem rozwiązać je w .Matura 2020: Język polski - poziom podstawowy..

Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Cele: - refleksja nad jakimś problemem.. Drogi rozumowania: - Przedstawiamy gotową odpowiedź, następnie przytłaczamy na jej rzecz argumenty, które uzasadniają naszą odpowiedź w sposób przekonujący.Hej, Kochani!. Na podstawowej pisemnej maturze z języka polskiego uczeń stoi przed wyborem tematu wypracowania.. Temat rozprawki może wtedy przybrać taką formę jak na przykład "Wykaż na podstawie wybranych dzieł literatury, że człowiek jest istotą społeczną";Rozprawka interpretacyjna polega najczęściej na szczegółowej analizie wiersza.. Plansza, schemat rozprawki interpretacyjnej Uzyskanie maksymalnej liczby punktów w kategoriach ABC daje gwarancję zdania matury na 100%, jeśli pozostałe kategorie D-H też będą na 100%.. - odsłania proces myślenia piszącego.. CKE zawiadamia policję.. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.. - uporanie się z jakimś zadaniem.. Rozprawka uzasadniająca: osoba pisząca musi odnieść się do z góry założonej tezy i uzasadnić jej prawdziwość.. Oznaczenia: T - teza i nawiązania do niej; A1, A2, A3, A4 - argumenty uzasadniające koncepcję interpretacyjną; A, B, C - kategorie punktowania, kryteria oceniania.Kryteria oceny rozprawki i interpretacji utworu poetyckiego zostały zaczerpnięte z Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015, które można pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ().1.1) tworzy dłuższy tekst pisany […] (rozprawka, interpretacja utworu literackiego) zgodnie z podstawowymi regułami jego organizacji, przestrzegając zasad spójności znaczeniowej i logicznej; 1.2) przygotowuje wypowiedź (wybiera formę gatunkową i odpowiedni układ kompozycyjny, analizuje temat,55..

... postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

Budowa rozprawki Rozprawka jest wypowiedzią o skonwencjonalizowanej, trójdzielnej budowie, na którą składają się: - wstęp - rozwinięcie - zakończenie.. Temat matury do rozwinięcia.. PoniżejMatura z polskiego: Egzaminatorka mówi, jak należało napisać wypracowanie [ARKUSZ CKE] Malwina Gadawa 4 maja 2015, 14:42Matura 2017: Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZ CKE i ODPOWIEDZI] - RMF24.pl - "Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz .Rozprawka interpretacyjna - związana z interpretacją danego dzieła literackiego.. ".Arkusz egzaminacyjny z polskiego pojawił się na stronie CKE w dniu egzaminu.. Absolwenci szkół średnich mierzyli się dziś z językiem polskim na poziomie .POLSKI MATURA 2017 PYTANIA ODPOWIEDZI ARKUSZE CKE.. Maturzyści mają trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacje tekstu poetyckiego.Pełna treść ubiegłorocznego arkusza CKE z egzaminem maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym dostępna jest TUTAJ.Rozprawka interpretacyjna - matura próbna PP 2020 interpretacja utworu Adama Zagajewskiego "Improwizacja" z matury próbnej na poziomie podst. Zobacz więcejRozprawki można podzielić na kilka rodzajów, od których będzie następnie zależeć ich budowa..

Matura z języka polskiego: Jak napisać rozprawkę interpretacyjną?

oraz "Jak można zinterpretować ten utwór?. Temat 2.. Jednym z nich jest temat rozprawkowy ( rozprawka to zdecydowanie częściej wybierana forma), drugim - interpretacyjny (interpretacja wiersza to zdecydowanie rzadziej wybierana .Rozprawka na temat tęsknoty i interpretacja wiersza Brylla.. Mój kurs online - Zachęcam Was do pobrania BEZPŁATNEJ lekcji próbnej z Biblii i przetestowania kursu.Jeżeli kupisz .Dla uczniów to próba generalna przed maturalnymi zmaganiami w maju.. Proponowane odpowiedzi będziemy zamieszczać na bieżąco.. Rozprawki na temat: czy ambicja ułatwia osiąganie celu, na podstawie "Lalki", lub czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie "Ziemi obiecanej", albo analiza wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej - takie tematy do wyboru były na maturze z .Jest jedną z podstawowych form wypowiedzi.. ", "O czym jest ten wiersz?". Może to być kontekst filozoficzny (że np. temat tekstu ma coś wspólnego z egzystencjalizmem, czy ze stoicyzmem etc.), estetyczny, osobisty itd.. Uzyskanie maksymalnej liczby punktów w kategoriach ABC daje gwarancję zdania matury na 100%, jeśli pozostałe kategorie D-H też będą na 100%.Na maturze pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym otrzymacie do wyboru dwa tematy wypracowań..

Ma ona taką samą budowę jak każda rozprawka, powinna dodatkowo zwierać koncepcję interpretacyjną utworu oraz analizę i interpretację utworu.

Wstęp powinien spełniać kilka funkcji: - wprowadzać czytelnika w problematykę, której dotyczyć będzie rozwinięcie - zachęcać do lektury całości wypracowania2: Zinterpretuj podany utwór (Ernest Bryll, Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają).. Był to pierwszy egzamin w sesji maturalnej 2020, z którym zmagali się abiturienci..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt