Jak wpłynęła na kordiana podróż do carskiej sypialni

Pobierz

Odgłos upadku budzi Cara.. Prezes i Ksiądz.Kordian tak nie potrafił, toteż upadł przed drzwiami sypialni, a car pozostał żywy.. Car uroczyście pozdrawia wojaków.. Słychać dzwony, zwiastujące jutrznię.. Uświadamia sobie, że czyn, którego zamierza dokonać, jest etycznie dwuznaczny: zbrodnia, mimo że popełniana dla wyższych celów, zawsze pozostanie zbrodnią.Ponownie widzimy Kordiana, kiedy jest już starszy, doświadczenie uczy go, ze świat nie jest taki, jak wyobrażał go sobie młody wrażliwy człowiek.. Próba śmierci nie powiodła się jednak i bohater postanowił odbyć podróż po Europie.. Wyczerpany jednak samotną walką, wątpliwościami natury moralnej i politycznej, dręczony wyrzutami ostatecznie mdleje u drzwi carskiej sypialni.. Potem próbuje udowodnić, że Trójca Święta jest niczym innym jak tylko odzwierciedleniem rozumu, a Bóg nie tworzy zapaleńców takich, jak Kordian.Misja nadal pozostaje niewykonana.. W jaki sposób Kordian odbył podróż ze szczytu Mont Blanc do Warszawy?. Autor stworzył bohatera, który swoim postępowaniem miał dokonać wielkich rzeczy - pomóc w odzyskaniu niepodległości Polski.. Jego myśli opanowują Imaginacja i Strach.. Kordian postanowił sam dokonać zamachu.. Informuje ją, że przegrał w karty nie tylko swój majątek, ale i jej diamenty.PREZES Kordianie - stój na Boga, zaklinam.. Kordianie!. Nie potrafiąc przekonać innych spiskowców do swego planu, postanawia wykonać go samodzielnie..

... Kto towarzyszy Kordianowi w drodze do carskiej sypialni?

Mówi mu, że chciał zabić cara, ale był podobny do jego ojca.. na skrzydłach orła.. Wtem słychać dzwony na jutrznię.. W drodze do carskiej sypialni towarzyszą Kordianowi: a) Mit i Tradycja b) Strach i Imaginacja .. Kordian u drzwi carskiej sypialni mdleje na dźwięk: a) kroków księcia Konstantego b) kroków straży caraSala koncertowa w Zamku Królewskim, w dali widać wejście do sypialni cara.. W szpitalu dla obłąkanych.- Kordian planuje wykorzystać fakt pełnienia przez niego warty przy drzwiach carskiej sypialni na zamku - scena fantastyczna (obecność diabła, uosobionych wytworów wyobraźni Kordiana), rozgrywająca się w mrocznej scenerii - drogę do sypialni zastępują mu Strach i Imaginacja, wytwory wyobraźni bohatera,Kordian podczas swojej wędrówki dojrzewa emocjonalnie, a opis tej podróży dostarcza nam informacji o ówczesnej Europie.. Przeżywa rozterki moralne.. Opowiada Wiolecie o namiętności.. Pojął swoją słabość.. W duszy młodzieńca toczy się walka wewnętrzna uosobiona przez Strach i Imaginację.Doprowadzić ma do tego właśnie Kordian , który postanawia, że zabije w zamachu cara.. Wydaje mu się, że z carskiej sypialni wychodzi Diabeł.. Gra Orkiestra.. SCENA V (Sala tak nazwana koncertowa w Zamku królewskim oświecona lampą - w koło kolumny z marmuru, ściany zamalowane arabeskami - widać przez drzwi otwarte na przestrzał ciąg długi ciemnych pokojów, w końcu błyska słabe światło sypialnéj komnaty cara.Kordian jako podróżnik, funkcja motywu wędrówki w Kordianie: James Park w Londynie - Dover - Włochy - Watykan - Mont Blanc W trakcie podróży po Europie Kordian dojrzewa, poznaje prawa rządzące światem: przekonuje się o wszechwładzy pieniądza, interesowności ludzi, obojętności papieża na losy ciemiężonych Polaków..

Z przerażenia mdleje - u drzwi carskiej sypialni.

Na szczycie Mont Blanc, niczym mickiewiczowski Konrad, wygłasza swój monolog.. Z góry, na której Kordian doszedł do takich wniosków i przeszedł metamorfozę, zabiera go wielka chmura, na której szybuje ku swej ukochanej Polsce.. Jego upadek budzi cara, któremu śniło się, że ktoś próbuje go udusić.Słowacki zastosował w Kordianie różnorodne techniki pisarskie wiążące się z charakterem świata przedstawionego.. Tam ukazany jest podczas organizowania spisku na życie cara Mikołaja.Kordian wybiera aktywną walkę o wolność ojczyzny.. Ich dźwięk poraża młodzieńca, czuje jakby ktoś sztyletem przebijał mu mózg.. Pobyt w Londynie przekonuje bohatera, że cywilizacja pieniądza odrzuca wartości moralne, a miłość kobiet interesownych rozczarowuje.. Wędrówka sprawiła, że bohaterowie Odpowiedź na zadanie z Nowe Słowa na start!. 1Sługa Kordiana ma na imię .. Cechy dramatu romantycznego na podstawie "Kordiana" Słowackiego.. Ich dźwięk przeraża Kordiana.. Kordian (wyznaczony do nocnej warty) próbuje dojść do drzwi, aby dokonać zbrodni, ale Strach i Imaginacja (projekcja duszy bohatera, w której odbywa się walka między obowiązkiem moralnym, nałożonym przez sumienie, i instynktem samozachowawczym)) nie pozwalają mu.Kordian widzi za oknem pochód umarłych..

Bohater mdleje przed drzwiami carskiej sypialni.

Obaj bohaterowie inaczej wyobrażali sobie swoją odporność psychiczną, obu życie zaskoczyło odmiennym rozwiązaniem.W drodze do sypialni cara w Kordianie odezwały się wewnętrzne głosy, Imaginacja i Strach uosabiające jego własne niepewności dotyczące królobójstwa.. Podchorąży przecenił swoje możliwości; sądził, że sam ma siłę wyzwolić Polskę, a w rzeczywistości nie mógł pokonać własnej wyobraźni.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Jego imię powstało od słowa "cor" - z łac. serce.Miłosierne cierpienia i poczucie bezsensu życia doprowadziły Kordiana do samobójczych myśli.. Kilku żołnierzy przyprowadza Kordiana i stawia go przed władcą.Już na początku rozmowy z Kordianem Doktor przyznaje się, że był w sypialni cara, gdy Kordian próbował go zabić.. Ogarnęło go przerażenie planowanym mordem.. Inni spiskowcy.. Czytając dzieło Szekspira na skale w Dover, Kordian traci wiarę w posłannictwo poezji.. W scenie pierwszej Aktu II akcja rozgrywa się w Londynie..

Jak wędrówka wpłynęła na bohaterów?

Zrozumiał, że nie jest w stanie podjąć się wielkiego czynu.. Tam, w pięknej Willi, przebywa z Wiolettą - urodziwą Włoszką.. Ostatecznie godzi się ze swoim losem i nie chce walczyć o życie.Książka w zamyśle miała być odpowiedzią na III Dziadów A. Mickiewicza.. Tocząca się walka wewnętrzna, między Strachem a Imaginacją sprawiła, iż zemdlony padł przed sypialnią cara .. Całkowite upokorzenie przeżywa podczas rozmowy z papieżem.Jak wpłynęła na Kordiana podróż po sypialni?. Fakt, że Kordian był właściwie samotny zarówno w swoich zamiarach jak i działaniach, także przyczyniał się do jego słabości.Postać Kordiana pasuje także do romantycznej wizji bohatera - wędrowcy.. Nękany przywidzeniami, mdleje przed drzwiami.duchowe rozterki Kordiana być albo nie być Kordian Kordian przed sypialnią cara rozterki Kordiana przed sypialnią cara Juliusz Słowacki plan zabójstwa caraKordian idąc do sypialni cara przechodzi kolejno przez sale: a) audiencyjną, kolumnową, rycerską, .. "Kordian" - streszczenie szczegółowe Scena siódma Osoby: Wojsko polskie, generałowie, Car, Wielki Książę Konstanty, Chór, Kuruta, Lud Na Placu Saskim w Warszawie zbierają się żołnierze, tworząc zgrabny szyk.. Strach i Imaginacja.. Kordian dochodzi do wniosku, ze za pieniądze można mieć na świecie wszystko, także miłość kobiety.. "Kordian" jest głównym bohaterem, którego można określić mianem romantyka.. Włochy Kordian znajduje się w pokoju pełnym luster we włoskiej willi.. Spiskowiec był tak blisko, a jednocześnie tak daleko od celu.. Kordian wystawia Wiolettę na próbę.. Kordian jest coraz bardziej wystraszony, ale ciągle gotów na wszystko.. (Wychodzi za nim.). Rzeczywistość okazuje się płytka.. Wychodzi z lampą nocną w ręku.W tym przypadku Kordian mdlejący u progu sypialni carskiej może stanąć obok uciekającego z Patny Jima z powieści Conrada.. Zawiedzony wyrusza w dalszą podróż.Kordian w celu zrealizowania planowanego zamachu przechodzi przez ciąg komnat królewskich i kieruje się do sypialni cara.. Gdy mogłoby się zdawać, że w końcu odnalazł on prawdziwe uczucie, a namiętność łącząca go z damą jest szczera, okazuje się, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej.Na każdym szczeblu życia rzeczywistość czeka".. przeciw zabiciu cara .. Dziewczyna zapewnia młodzieńca o swoich uczuciach.. Dozorca pobierał od Kordiana opłatę za miejsce w parku.Opuściwszy Wielką Brytanię, Kordian udał się na południe i zatrzymał się we Włoszech.. Wyrusza on podróż po Europie, podczas której dojrzewa, zyskuje wiedzę o świecie, która jest inna niż jego młodzieńcze ideały.. Kordian niesie na ręku karabin, boi się..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt