Rodzaje wypowiedzeń kartkówka

Pobierz

Zdanie rozkazujące.. Zadanie 3.. Ona lubi chodzić do szkoły.. • Paweł marzył, że odniesie zwycięstwo.. Zdanie pytające Czy odrobiłeś zadanie?. Wypowiedzenie - to pewna skończona myśl, po której pojawia się kropka, pytajnik lub wykrzyknik (w formach pisanych) albo dłuższa pauza, zawieszenie głosu (w .Typy wypowiedzeń złożonych .. - Byłam na wywiadówce.. d) Zosia będzie grać w piłkę albo pójdzie do kina.. c) Wybierzemy się do Krakowa i pojedziemy na Wawel.. Rodzaje zdan zlozonych wspolrzednie mozna najlatwiej okreslic po spojnikach, jakie lacza zdania skladowe:Zdanie .. Dwa zdania lub równoważniki zdań, które łączą się ze sobą za pomocą spójników, zaimków lub przecinków, tworzą wypowiedzenie złożone.Odczytujemy je jako złożony komunikat, w którym treści pojedynczych zdań mogą się uzupełniać, łączyć ze sobą, a nawet sobie przeciwstawiać.Dopasuj wypowiedzenie do odpowiedniej grupy.. .Istnieją dwa rodzaje orzeczeń: - orzeczenie czasownikowe (proste) - wyrażone najczęściej czasownikiem w formie osobowej, np.. Podane zdania nierozwinięte przekształć na zdania rozwinięte.. • Na boisku cisza.. a) Uczeń pisze.. Wypowiedzenie to grupa wyrazów przekazująca zrozumiałą informację.. Wypowiedzenia możemy zróżnicować też ze względu na postawę mówiącego: 1. postawa oznajmująca, neutralna 2. postawa żądająca 3. postawa pytajna (tu następuje podział na rodzaj pytania).Wypowiedzenie - sprawdzian w klasie VI Rząd A 1..

Tych rodzajów wypowiedzeń jest trochę więcej.

4.Kartkówka 1.. DO WYKONANIA ZADAŃ ZACHĘCAM.. POWTÓRKOWY ZAWRÓT GŁOWY - 8/2000/2001 - Henryk Sie.. POWTÓRKOWY ZAWRÓT GŁOWY - 7/2020/2021 - Juliusz Sł.. Motyw Widoki dynamiczne.Rodzaje wypowiedzeń - sprawdzian gramatyczny dla klasy IV.. propozycje - Odwiedzimy go w niedzielę!. Subscribe.Podmiot i orzeczenie, rodzaje podmiotu - kartkówka dla klasy 5.. - Marku, wyłącz telewizor!. - orzeczenie imienne (złożone) - składa się z dwóch członów: łącznika i orzecznika.. Składnia - dział gramatyki zajmujący się funkcją wyrazu w zdaniu, układem zdania oraz jego budową.. 2.Podkreśl przysłowia, które mają formę równoważnika zdania.Kartkówka dotycząca wypowiedzeń złożonych podrzędnie i współrzędnieKartkówka dotycząca wypowiedzeń złożonych podrzędnie i współrzędnie.. Tym głównie się różnią od zdań podrzędnie złożonych.. Wypowiedzenie dzielimy na:Każde z wypowiedzeń przesuń na właściwe pole, określając w ten sposób, czy jest to zdanie, równoważnik zdania czy też zawiadomienie.. życzenie - Oby tak się stało!. NCB: - rozpoznaję w wypowiedzeniu podmiot i orzeczenie, - określam typy wypowiedzeń, - przekształcam zdania pojedyncze w równoważniki zdań, - przekształcam zdania pojedyncze nierozwinięte w rozwinięte.. "Rodzaje wypowiedzeń", kartkówka, plik: -rodzaje-wypowiedzen-kartkowka.doc (application/msword) Teraz polski!Podziel wypowiedzenia na trzy grupy..

Zadanie 4.Rodzaje wypowiedzeń - Koło fortuny.

Oddziel pionową kreską grupę podmiotu od grupy orzeczenia.. Niektóre wypowiedzenia przekazują informacje, inne zaś wyrażają emocje lub są wskazówkami, jak się zachować w jakimś miejscu.. 1.Podziel wypowiedzenia na zdania i równoważniki zdań.. Dziewczynka ma w szkole wiele koleżanek.Wypowiedzenie rozkazujące.. Zdanie - wypowiedzenie zawierające czasownik w formie osobowej.. Zdanie oznajmujące.. • Pojedziemy z przesiadką albo wsiądziemy do autobusu.. Rano zabrakło pieczywa.. Wypowiedzenie - ogół wszystkiego, co mówimy, by przekazać jakąś informację.. Funkcję łącznika pełnią czasowniki być, stać się, zostać w formie osobowej.Uczeń utrwala wiadomości z lekcji o wypowiedzeniu i jego rodzajach.. Polecenie.. Imię i nazwisko.. Podkreśl podmiot i orzeczenie w każdym zdaniu, następnie określ rodzaj podmiotu.. Znajdujemy wśród nich: zdania, równoważniki zdań, wykrzyknienia, zawiadomienia.1) Wypowiedzenie to: a) ciąg słów, uporządkowanych alfabetycznie b) zrozumiały ciąg wyrazów, logicznie uporządkowanych, powiązanych znaczeniowo i gramatycznie c) uporządkowany ciąg obrazków, logicznie powiązanych 2) W zależności od intencji możemy utworzyć trzy typy wypowiedzeń: a) oznajmujące, pytające, rozkazujące b) oznajmujące, pytajnikowe, wykrzyknikowe c) zapytujące, wykrzykujące, oznajmiające 3) Zdanie oznajmujące to: a) Pomyśl chwilę.08.04.2020 Temat: Rodzaje wypowiedzeń- powtórzenie..

Mamy wiele typów wypowiedzeń.

Przed Wami powtórzenie wiadomości dotyczące wypowiedzenia.. Nadszedł początek maja.Składnia - powtórzenie do sprawdzianu.. Cisza zapadła.. Na pytanie, jakie znamy wypowiedzenia, w pierwszym odruchu powiedzielibyśmy - zdania i równoważniki zdań.. Rano zawsze wesoło biegnie na lekcje.. Pamiętaj, że zdania oznajmujące, rozkazujące, pytające, które mają silne zabarwienie uczuciowe - nazywamy wykrzyknikowymi.Dział gramatyki, w którym opisujemy wypowiedzenia, to składnia.. a) Odrobiłem zadanie domowe, jednak zapomniałem zabrać zeszytu.. Na początek mała przypominajka (zapisz notatkę w zeszycie): WYPOWIEDZENIE ZDANIE RÓWNOWAŻNIK ZDANIAKartkówka ,,TEORIA DOTYCZĄCA RZECZOWNIKA" - klasa .. Ćwiczenia dotyczące przypadków oraz rodzajów rzeczownika, które pomogą Wam lepiej przygotować się do kartkówki.. - Już znikam w swoim pokoju.. rozkazy - Posprzątaj szybko swój pokój!. • Mama piecze ciasto z owocami.. Kosmos jest wasz!, Co za typ!, Daj się skusić., Zostaną po nas łzy., Daremne żale., Czy masz ochotę na tosty?, Proszę, bądź sobą., Czy zostaniesz moją dziewczyną?, Doprawdy mam dość?, Podzielisz się wrażeniami?, To tylko drobiazg., Nikt nie rozumie nastolatka., Daj spokój., Fantastycznie!, Doskonale., Nie mam .Wypowiedzenia możemy podzielić na pojedyncze (1 wypowiedzenie) i złożone (co najmniej 2 wypowiedzenia)..

Ćwiczenia dotyczą umiejętności nazywania wypowiedzeń.

• Chmurzy się.. Mam dzienniczek.. Ala dotarła do domu po dziewiątej.. Analiza wypowiedzenia wielokrotnie zlozonego nie rozni sie zbytnio od opisu zdan zlozonych, ktore skladaja sie z dwoch polaczonych jednostek.. - Wyłącz, proszę.. Wypowiedzenia złożone współrzędnie składają się z pojedynczych zdań składowych, między którymi nie ma różnic gramatycznych.. - I wyjmij zaraz książkę do matematyki!. W poniższych zdaniach złożonych współrzędnie zaznacz spójnik, narysuj wykres i nazwij zdanie.. Każde zdanie składowe mogłoby istnieć samodzielnie.. Obejrzyjcie poniższą prezentację.Określ i nazwij typ wypowiedzeń, podkreśl orzeczenia.. Cisza.. Napisz wypowiedzenia wynikające z następujących sytuacji.TEMAT: Powtórzenie wiadomości o rodzajach wypowiedzeń.. - Dlaczego!. Puszysty śnieg otulił wczoraj całą wioskę.Typy wypowiedzeń Plakat dydaktyczny przedstawiający tematykę wypowiedzeń oraz ich rodzaje.. • Niemożliwe, w tym kierunku jeden autobus na dobę.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Rodzaje wypowiedzeń - ćwiczenia przed sprawdzianem.. • Jak ma na imię pechowy zawodnik?. W zbudowanych przez siebie zdaniach podkreśl podmiot i orzeczenie.. Przy ich pomocy formułujemy: prośby - Zrób to dla mnie!. Związki między nimi dotyczą treści.Dowiadujemy się tego, jak dzielą się wypowiedzenia ze względu na obecność orzeczenia.. Nauczyciel pokazuję uczniom zapisane wcześniej na tablicy wypowiedzenia :1..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt